Czas pracy a zmiana czasu na letni

Już niedługo, bo w nocy z 30 na 31 marca przesuniemy swoje zegarki o godzinę do przodu. Co oznacza w praktyce, że nie tylko będziemy spać krócej, ale także krócej pracować, w przypadku pracowników, którym nocna zmiana przypadnie na przesunięcie czasu. Tutaj pojawia się pytanie co z tą jedną, nieprzepracowaną godziną zaplanowaną w harmonogramie. Czy powinniśmy obniżyć wynagrodzenie miesięczne? A może pracownik powinien ten czas odpracować?

Przepisy nie określają czy i w jaki sposób wynagrodzenie powinno zostać pomniejszone.  Zmiana czasu nie może być przyczyną obniżenia wynagrodzenia, bowiem pracownik jest gotowy świadczyć pracę w pełnym wymiarze 8 godzin, a z przyczyn od niego niezależnych czas pracy w tym dniu zostaje skrócony.

Pracodawca zatem zapłaci wynagrodzenie za taką liczbę godzin, jaką pracownik miał zaplanowaną zgodnie z harmonogramem, czyli jest zobowiązany wypłacić wynagrodzenie
za nieprzepracowaną godzinę. Zmiana czasu nie może zatem obniżyć stawki miesięcznej pracownika.

A co w takim razie z pracownikiem, którego wynagrodzenie ustalone jest stawką godzinową?

Pracownik wynagradzany stawką godzinową otrzymuje wynagrodzenie za taką liczbę godzin, jaką powinien przepracować zgodnie z wymiarem czasu pracy, który go obowiązuje, a także liczbą godzin, którą należy w danym okresie rozliczeniowym przepracować. Co oznacza, że jego wynagrodzenie też nie może być pomniejszone w przypadku zmiany czasu z zimowego na letni. Pracownikowi za tą godzinę przysługuje co najmniej wynagrodzenie przestojowe, ale nic nie stoi
na przeszkodzie, aby pracodawca wypłacił normalne wynagrodzenie jak w przypadku pracownika wynagradzanego stawką miesięczną.

A jak wygląda sytuacja z dodatkiem za pracę w nocy, skoro faktycznie ta godzina nie została przepracowana? Tutaj dodatek nie przysługuje i pracownik otrzyma go nie za 8, a za 7 godzin.

Kolejna zmiana czasu będzie w październiku wtedy będziemy zmieniać czas na zimowy.

Cofniemy zegarki o jedną godzinę, a więc będziemy spać o godzinę dłużej, a  pracownicy, którzy będą pracować na nocnej zmianie będą musieli przepracować 9 a nie 8 godzin. Powstała nadgodzina nie budzi wątpliwości, ale za ile godzin pracownikowi przysługuje dodatek za pracę w nocy?  Kodeks pracy stanowi, że pora nocna to 8 godzin między godz. 21 a 7 rano. W tym przypadku dodatek za pracę w nocy pracownikowi będzie przysługiwał za faktycznie przepracowane godziny, zatem za 9 godzin.

Pracodawca tę jedną nadgodzinę może zrekompensować udzieleniem czasu wolnego lub wypłacić wynagrodzenie za nadgodzinę wraz z dodatkiem 100%.

Zatem pracodawcy przy każdej zmianie czasu z zimowego na letni będą musieli zapłacić za jedną nieprzepracowaną godzinę a przy zmianie czasu na zimowy za jedną powstałą nadgodzinę.

接觸

您是否需要有关服务的信息?请联系美国。

我们可以用波兰语和英语自由交流。

辦公時間 8:00 - 18:00

檢查方向
QR Code
Adres

服務信息

+48 530 189 966

服务信息