100 % udziałów w sp. z o.o. - część II
Odpowiedzi udzieliła: Renata Guza
Apetyt rośnie w miarę jedzenia. Udał się jeden biznes? To super! Może warto wystartować z następnym? Warto też zapoznać się z obowiązkami względem ZUS, które mogą istnieć także wtedy, gdy się nikogo nie zatrudnia.
Jednoosobowy wspólnik spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, zgodnie z przepisami ZUS, opłaca składki społeczne z jednego tytułu, np. z jednej działalności gospodarczej. Natomiast składkę zdrowotną opłaca z każdej działalności, w której posiada 100% udziałów.
Jeśli posiadasz 100% udziałów w kilku spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością: musisz opłacać składkę zdrowotną z każdej z tych spółek. Jeśli Pani księgowa lub Pani kadrowa o tym nie poinformowały, to nie ciągnij tej współpracy dalej. Przyjdź do Mac Auditor.
Przedsiębiorca, który jest jednoosobowym udziałowcem sp. z o.o. w więcej niż jednej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, jest zobowiązany opłacać wielokrotność określonej w przepisach składki zdrowotnej.
PRZYKŁAD 1: Pan Maciej Wszędobylski jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę w spółce akcyjnej i osiąga wynagrodzenie 5000 brutto. Od wynagrodzenia z umowy o pracę są odprowadzane przez pracodawcę pełne składki ZUS. Oprócz zatrudnienia na podstawie umowy o pracę, Pan Maciej posiada 100% udziałów w 4 różnych spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością. Z tego tytułu jest zobowiązany odprowadzać co miesiąc składki zdrowotne w poniższych wartościach (obowiązujących w roku 2015):
- jako jednoosobowy wspólnik sp. z o.o. produkujących zabawki
- 279,41 zł
- jednoosobowy wspólnik sp. z o.o. reklamowej
- 279,41 zł
- jednoosobowy wspólnik sp. z o.o. sprzedającej pokrycia dachowe
- 279,41 zł
- jednoosobowy wspólnik sp. z o.o. prowadzącej usługi sprzątania
- 279,41 zł
RAZEM: 1117,64 zł
Pan Maciej wykazuje należne składki zdrowotne na jednej deklaracji ZUS DRA http://www.zus.pl/pliki/formularze/dra.pdf. Nie musi jej składać co miesiąc, jeśli nic nie zmieniło w stosunku do miesiąca poprzedniego.
Ważne! Niezależnie od tego ile składek zdrowotnych się opłaca: składa się jedną deklarację ZUS DRA. Nie ma obowiązku składania deklaracji, jeśli nie nastąpiły żadne zmiany (np. zmniejszenie lub zwiększenie ilości działalności, od których należy opłacać składkę zdrowotną).
PRZYKŁAD 2: Czy pamiętacie Pana Filipa Ostrożnego, który handluje skórami? Jeśli nie: przeczytajcie koniecznie najpierw poprzedni artykuł.
Pan Filip Ostrożny zastanawia się nad rozszerzeniem działalności. Myśli o otworzeniu kilku nowych sklepów z tym samym asortymentem. A że nazwisko do czegoś zobowiązuje, udał się do doradcy po poradę, bo głowę do interesów ma, ale sam wie, że brak mu szerszego spojrzenia na sprawę. No i sam w swojej sprawie nie jest obiektywny.
Dowiedział się od doradcy, że:
- po pierwsze: zgodnie ze złotą zasadą ekonomii, nie należy wkładać wszystkich jajek do jednego koszyka,
- po drugie: widoczna jest proekologiczna tendencja konsumentów, która wskazuje na stopniowe odejście od asortymentu wytwarzanego ze skór zwierzęcych, na rzecz artykułów pochodzenia roślinnego,
- po trzecie: dobrze byłoby mieć stałe zyski w trakcie całego roku, bo latem „skóry nie schodzą”.
Po analizie danych, zebraniu opinii od rodziny i znajomych oraz swoich własnych przemyśleniach, postanowił rozproszyć środki. Bo ryzyko mniejsze. Jak jedna działka okaże się niewypałem, to jest szansa, że z innych będzie zysk. Zgromadzone środki zainwestował w kilka nowych spółek z ograniczoną odpowiedzialnością. A że jest ostrożny, więc rozlokował środki w kilku odległych od siebie branżach i sam objął pełne udziały we wszystkich spółkach. Udało mu się zarejestrować wszystkie nowe spółki w czerwcu 2015 roku:
- 2 czerwca: spółkę zajmującą się pośrednictwem w obrocie nieruchomościami,
- 8 czerwca: spółkę zajmującą się sprzedażą lodów,
- 12 czerwca: spółkę zajmującą się wytwarzaniem kosmetyków z naturalnych składników,
- 22 czerwca: spółkę zajmującą się sprzedażą artykułów ze skór ekologicznych.
W związku z tym, że w każdej z nowych spółek Pan Maciej Ostrożny jest jednoosobowym wspólnikiem spółki z o.o., będzie musiał ponieść koszt składki zdrowotnej z każdej z tych spółek. I będzie musiał to jakoś policzyć. Tylko nie wie jak. Proporcjonalnie? Bo żadna z działalności nie była prowadzona przez pełen miesiąc. Pan Maciej jest w błędzie. Musi ponieść pełen koszt składki zdrowotnej, niezależnie od tego przez ile dni w miesiącu była prowadzona działalność gospodarcza.
Ważne! Składka zdrowotna jest niepodzielna. Niezależnie od tego czy działalność była prowadzona przez 1 dzień, przez 5 dni, czy przez pełen miesiąc: składka zdrowotna zawsze wynosi 279,41 zł (w roku 2015) z tytułu jednej działalności gospodarczej.
Za czerwiec 2015 r. należy zapłacić:
- składki społeczne („51”)
- 754,67 zł
- składkę zdrowotną („52”)
- 279,41 zł x 5 spółek = 1397,05 zł
- składkę na FP („53”)
- 58,20 zł
RAZEM: 2209,92 zł
Pan Maciej jest zobowiązany przepisami prawa opłacić składki na ubezpieczenia społeczne i FP z jednego tytułu (pierwsza działalność gospodarcza: skóry zwierzęce), natomiast składkę zdrowotną opłaca z pięciu spółek (jedna „stara” oraz cztery zarejestrowane w czerwcu).
To prawda, że Pan Maciej ma środki na ZUS, że ma z czego płacić. Ale mimo że jest ostrożny, nie zadbał o to, by zminimalizować koszty. A wystarczyło, aby przekazał po jednym lub kilka udziałów w każdej z nowych spółek innym osobom. Może to być nawet ktoś z rodziny. Decyzję, czy warto: pozostawiam obecnym i przyszłym przedsiębiorcom.
Podstawa prawna:
- art. 8 ust. 6, art. 9 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2015 r., poz. 121)
- art. 66 ust. 1 pkt c ustawy z dnia 27 sierpnia 20014 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2015 r., poz. 581)
Inne źródła:
www.zus.pl