Odpowiedzi na pytania naszych klientów – cz. 5. Zwolnienie lekarskie a urlop macierzyński

Odpowiedzi udzieliła: Renata Guza

Pytanie pracownika naszego klienta: 

Czy to prawda, że jeżeli kobieta w ciąży jest na zwolnieniu lekarskim do porodu, to ostatnie dwa tygodnie zwolnienia odejmowane są z urlopu macierzyńskiego, tzn. nie są liczone jako zwolnienie, tylko jako urlop macierzyński? Jest to niepotwierdzona informacja od moich koleżanek, które rodziły kilka lat wcześniej. Wolałabym jednak mieć informację z pewnego źródła. 

Powyższe pytanie pokazuje, że sprawy urlopów macierzyńskich są tematem codziennych rozmów. Nie tylko w ZUS, w kadrach, czy mediach, ale też na ulicy, przy stole, na ławce w parku. Coś ktoś powie, ktoś inny nie do końca zrozumie i powtórzy dalej zmieniając sens. Dlatego obalamy mity, wyjaśniamy wątpliwości, często uspokajamy. Bo spokój przyszłych matek jest tu szczególnie ważny. 

Odpowiedź: 

Nie jest to prawda.

Można wziąć, ale nie trzeba brać urlopu macierzyńskiego przed porodem. Wcześniej można było wziąć 2 tygodnie, obecnie jest to maksymalnie 6 tygodni.

Jeśli lekarz wypisze zwolnienie lekarskie, to jest wypłacany zasiłek chorobowy. Zarówno ZUS jak i pracodawca, nie przemianowuje zwolnienia lekarskiego na urlop macierzyński i nie skraca w ten sposób urlopu macierzyńskiego. 

Adres

Information about services

Service information