Informacja dot. usługi E-PIT za rok 2023

Informujemy, że od 15 lutego 2024 Ministerstwo Finansów udostępniło możliwość rozliczenia podatku za rok 2023 r. drogą elektroniczną szerszemu gronu podatników.  

 

Z usługi Twój e-PIT będą mogły skorzystać również osoby prowadzące działalność gospodarczą oraz działy specjalne produkcji rolnej.

 

Obok znanych od lat formularzy PIT-37, PIT-38 oraz oświadczeń PIT-OP i PIT-DZ, pojawią się trzy nowe e-druki:

  • PIT-36L – to nowy formularz, służący do rozliczeń za 2023 rok z działalności gospodarczej oraz działów specjalnych produkcji rolnej, opodatkowanych podatkiem liniowym;
  • PIT-28 – do tej pory skierowany do osób rozliczających przychody z najmu i ze sprzedaży przetworzonych produktów roślinnych i zwierzęcych.

x

Począwszy od rozliczeń podatkowych za 2023 rok będzie również stosowany dla rozliczenia działalności gospodarczej opodatkowanej ryczałtem;

  • PIT-36 – do tej pory skierowany do osób rozliczających m.in. przychody z rent i emerytur zagranicznych, z działalności nierejestrowej.
    Począwszy od rozliczeń podatkowych za 2023 r. będzie również stosowany do rozliczenia działalności gospodarczej oraz działów specjalnych produkcji rolnej opodatkowanych na zasadach ogólnych.

 

Rozliczenie usługą e-PIT jest wygodne, ze względu na fakt, że deklaracja podatkowa już znajduje się w systemie e-Urzędu Skarbowego, do którego można zalogować się:

- za pośrednictwem login.gov.pl,
- identyfikując się Profilem Zaufanym (PZ),
- e-Dowodem,
- poprzez bankowość elektroniczną,
- aplikację mObywatel,

- danymi podatkowymi.

 

W wielu przypadkach wystarczy po zalogowaniu się, sprawdzić dane na udostępnionej e-deklaracji podatkowej z otrzymanym PIT-11, a po pozytywnej weryfikacji zaakceptować i wysłać przygotowane rozliczenie roczne.

 

Nawet jeśli dokonujemy zmian, bo mamy możliwość skorzystania z ulg podatkowych czy chcemy wybrać innego odbiorcę OPP, któremu mamy zamiar przekazać 1.5% podatku, to dokonanie zmian jest proste. Dzięki intuicyjnemu kreatorowi rozliczenie można wykonać samodzielnie.

Warto podkreślić, że usługa e-PIT jest dostępna w trzech wersjach językowych: polskiej, angielskiej i ukraińskiej, zaś zwrot nadpłaconego podatku następuje w terminie do 45 dni przy złożeniu rozliczenia elektronicznie, a nie do 3 miesięcy jak w przypadku zeznań papierowych.

 

W załączniku przesyłamy prezentację „AKCJA PIT rozliczenia za 2023 rok” dostępną na poniższej stronie rządowej i zachęcamy do zapoznania się ze szczegółowymi informacjami w tym zakresie:

https://www.gov.pl/web/finanse/nowosci-w-rozliczeniu-pit-za-2023-r 

 

Zespół Mac Auditor

Kontakt

POTRZEBUJESZ INFORMACJI O USŁUGACH? SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI.

Porozumiewamy się swobodnie językiem polskim oraz angielskim. 

Godziny otwarcia biura 8:00 - 18:00. 

sprawdź dojazd
QR Code
Adres

Informacja o usługach

Informacje o usługach