Dni wolne na poszukiwanie pracy

W ostatnim czasie często słyszymy  o restrukturyzacjach u pracodawców, a co za tym idzie o konieczności zwolnień pracowników. Pracownicy powinni zostać poinformowani, o możliwości wykorzystania dodatkowych dni wolnych na poszukiwanie pracy, za które otrzymają wynagrodzenie. Należy pamiętać o tym, że dodatkowy czas na poszukiwanie pracy należy się jedynie w sytuacji wypowiedzenia umowy o pracę przez pracodawcę i dotyczy pracowników , których okres wypowiedzenia wynosi co najmniej 2 tygodnie. W przypadku umów, gdzie mamy krótszy okres wypowiedzenia dodatkowe dni nie przysługują. Zwracamy również uwagę, że w przypadku rozwiązania umowy za wypowiedzeniem przez pracownika, na mocy porozumienia stron lub zakończenia umowy z upływem czasu, na jaki była zwarta dni wolne również się nie należą.

Pracownik powinien zostać poinformowany przez pracodawcę o możliwości wykorzystania 2 lub 3 w zależności od obowiązującego okresu wypowiedzenia i móc skorzystać w wybranym przez siebie czasie. Co do zasady pracodawca powinien umożliwić pracownikowi wykorzystanie dodatkowego czasu. Przepisy nie regulują jednak czy ma to być czas na rozmowę u innego pracodawcy, więc równie dobrze pracownik może ten czas wykorzystać na aktualizację CV, przeglądanie ofert, czy podpisanie umowy z nowym pracodawcą. Pracodawca nie ma prawa odmówić udzielenia dni wolnych, jeśli pracownik spełnia wymogi wskazane w kodeksie pracy. Pracownik natomiast nie ma obowiązku informowania pracodawcy na jakim etapie szukania pracy jest, ale musi pamiętać, że dni wolne powinny być wykorzystywane zgodnie z ich celem, przeznaczeniem.

Należy podkreślić, że dni na poszukiwanie pracy nie są obligatoryjne i udzielane na wniosek pracownika. W przypadku nieskorzystania z dodatkowego czasu pracodawca nie wypłaci ekwiwalentu za te dni.

Pracownik za dni wolne otrzyma wynagrodzenie obliczone zgodnie z § 5 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 29 maja 1996 r.: "przy ustalaniu wynagrodzenia za czas zwolnienia od pracy oraz za czas niewykonywania pracy, gdy przepisy przewidują zachowanie przez pracownika prawa do wynagrodzenia, stosuje się zasady obowiązujące przy ustalaniu wynagrodzenia za urlop z tym, że składniki wynagrodzenia ustalane w wysokości przeciętnej oblicza się z miesiąca, w którym przypadało zwolnienie od pracy lub okres niewykonywania pracy".

bbb

Zespół Mac Auditor

Kontakt

POTRZEBUJESZ INFORMACJI O USŁUGACH? SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI.

Porozumiewamy się swobodnie językiem polskim oraz angielskim. 

Godziny otwarcia biura 8:00 - 18:00. 

sprawdź dojazd
QR Code
Adres

Informacja o usługach

Informacje o usługach