Dwutygodniowy urlop obowiązkiem czy przywilejem dla pracownika?

Pracownikowi w ciągu roku kalendarzowego należy się 20 lub 26 dni urlopu wypoczynkowego (art. 154 Kodeksu pracy), w zależności od stażu pracy i okresu zatrudnienia. Pracownik na swój wniosek może należny mu urlop podzielić na części. W takim jednak przypadku co najmniej jedna część urlopu powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowychCo jednak w sytuacji, kiedy pracownik nie chce skorzystać z tak długiej absencji?

Zgodnie z kodeksem pracy pracownik ma prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu, którego nie może się zrzec. Jeżeli pracodawca tworzy plany urlopowe, to urlopy są udzielane zgodnie z nim, natomiast w razie nietworzenia urlopy udzielane są w porozumieniu pracodawcy z pracownikiem.

Należy zwrócić uwagę, że do 14 dniowego urlopu wypoczynkowego wliczone są weekendy, więc pracownik, który standardowo pracuje od poniedziałku do piątku wykorzysta 10 dni urlopu, choć mogą zdarzyć się przypadki, że dni tych będzie mniej, kiedy w tygodniu przypada święto, które dla pracownika jest dodatkowym dniem wolnym. Taką sytuację mielibyśmy, gdyby pracownik złożył wniosek urlopowy od 01 do 14 kwietnia 2024 r. Wykorzystałby w tym czasie 14 dni kalendarzowych urlopu, ale jedynie 9 dni zostałoby odjętych z jego puli urlopowej.

Czy zatem pracownik musi wykorzystać długi urlop w ciągu roku, a pracodawca zmuszać do ustalenia terminu odpoczynku? GIP w lipcu 2021 roku odpowiedział na zapytanie Dziennika Gazety Prawnej i stwierdził, że nieudzielenie długiego urlopu nie stanowi wykroczenia przeciwko prawom pracownika. Co nie oznacza, że nie jest to naruszeniem przepisów o urlopach wypoczynkowych. Podzielenie bowiem urlopu na krótsze kilkudniowe okresy nie spełnia założeń art. 162 kodeksu pracy.

Pamiętajmy, że urlop wypoczynkowy zgodnie z założeniami udzielany jest na regenerację sił do pracy, więc zarówno pracownikowi jak i pracodawcy powinno zależeć na udzieleniu dłuższego odpoczynku.

Podsumowując pracodawca zobowiązany jest do udzielenia pracownikowi, a pracownik do wykorzystania urlopu w przynajmniej jednej części, która trwa 14 dni kalendarzowych. Natomiast niezapewnienie przez pracodawcę ciągłego 14-dniowego urlopu choć narusza przepisy prawa, to według GIP nie stanowi wykroczenia i pracodawca w razie ewentualnej kontroli nie zostanie ukarany grzywną.

xxx

Zespół Mac Auditor

Kontakt

POTRZEBUJESZ INFORMACJI O USŁUGACH? SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI.

Porozumiewamy się swobodnie językiem polskim oraz angielskim. 

Godziny otwarcia biura 8:00 - 18:00. 

sprawdź dojazd
QR Code
Adres

Informacja o usługach

Informacje o usługach