Klienci pytają o kwestie księgowe i kadrowo-płacowe – cz. 2. II próg podatkowy

Odpowiedzi udzieliła: Renata Guza

Pytanie naszego klienta: 

Kolega, który będzie naszym pracownikiem (pisałam wcześniej o prawdopodobnym zatrudnieniu kolejnej osoby), pyta o sposób naliczania wyższego podatku (II próg podatkowy). 

Pracownicy, którzy zmieniają pracę w trakcie roku bądź równocześnie uzyskują wynagrodzenia z różny firm, są inaczej traktowaniu pod względem ZUS i podatku. Są zobowiązani informować pracodawców o wcześniejszych lub równoczesnych przychodach będący podstawą składek emerytalno-rentowych. Po przekroczeniu określonego limitu (118 770 PLN w 2015 roku) nie są obliczane i odprowadzane do ZUS składki emerytalna i rentowa. Jeśli takiej informacji pracownicy nie przekażą lub przekazana informacja okaże się błędna, to będą konieczne korekty list płac, korekty deklaracji rozliczeniowych ZUS (RCA i DRA) oraz zwrot nadpłaconych składek emerytalno-rentowych. Zapewniam, że jest to kłopotliwe, pracochłonne i zajmuje dużo czasu zarówno kadrowym jak i księgowym. Natomiast inaczej sprawa wygląda w przypadku podatku. Potocznie mówi się podatek, ale zakłady pracy potrącają zaliczkę na podatek wg zasad ustalonych w ustawie o PIT, a pracownik po zakończeniu roku dokonuje ostatecznego rozliczenia podatku.

Odpowiedź: 

Zaczynając pracę w nowej firmie, zaliczkę na podatek oblicza się uwzględniając tylko dochód osiągnięty w tej firmie. Jeśli pracownik pracował w danym roku w innych firmach lub uzyskuje przychody z innych tytułów i wie/przypuszcza że przekroczył próg, może złożyć wniosek o podwyższenie skali podatkowej i potrącanie zaliczki na podatek 32 % zamiast 18%. Firma tego nie kontroluje. Pracownik nie musi składać wniosku. Może dopłacić podatek po zakończeniu roku, na podstawie rozliczenia w PIT-37.

Kontakt

POTRZEBUJESZ INFORMACJI O USŁUGACH? SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI.

Porozumiewamy się swobodnie językiem polskim oraz angielskim. 

Godziny otwarcia biura 8:00 - 18:00. 

sprawdź dojazd
QR Code
Adres

Informacja o usługach

Informacje o usługach