Odpowiedzi na pytania naszych klientów – cz. 2. Zmniejszenie etatu na prośbę pracodawcy

Odpowiedzi udzieliła: Renata Guza

Pytanie pracownika naszego klienta: 

"Mam ogromną prośbę w wyjaśnieniu pewnej sytuacji, do której mam pewne wątpliwości. Mojej siostrze po urodzeniu dziecka w styczniu 2015 roku, wg. nowych przepisów należy się rok urlopu macierzyńskiego, z tym że umowa kończy się jej 8 września 2015 roku (umowę ma teraz na pełny etat) i pracodawca chce żeby teraz podpisała umowę, ale już na pół etatu a nie na cały. Czy jest to zgodne z przepisami i czy musi podpisywać taką umowę? Czy nadal nie należy się jej pełny etat?"

Pracownicy firm które obsługujemy, zwracają się do nas z różnym pytaniami. Nie tylko dotyczącymi ich zatrudnienia. Czasem pojawiają się pytania od członków ich rodzin, przyjaciół, znajomych. Teoretycznie moglibyśmy nie odpowiadać, bo sprawa nie dotyczy klienta. Ale jak odmówić, jeśli się słyszy, że ta osoba w potrzebie nie ma się do kogo zwrócić, że kadrowa odprawiła z kwitkiem. Że dzwoniła do PIP, ale nie umiała dobrze wytłumaczyć o co chodzi i nie uzyskała odpowiedzi. 

Odpowiedź: 

Jeśli umowa o pracę kończy się w trakcie urlopu macierzyńskiego, to pracodawca w ogóle nie ma obowiązku podpisywania kolejnej umowy o pracę. 

To, że chce podpisać jakąkolwiek umowę jest jego dobrą wolą. Warunki umowy o pracę, w tym wymiar etatu ustalają strony (czyli pracownik i pracodawca). Pana siostra może prosić o pełen etat, ale nie może tego wymagać, bo tu prawo nie stoi wcale po jej stronie. Zmiana etatu w trakcie pobierania zasiłku nie wpłynie na wysokość zasiłku, ponieważ zmiana wymiaru czasu pracy w okresie pobierania zasiłku nie powoduje zmiany podstawy zasiłku. 

Jeśli siostra nie zdecyduje się podpisać kolejnej umowy o pracę, to zasiłek macierzyński po ustaniu zatrudnienia będzie jej wypłacał ZUS.

Kontakt

POTRZEBUJESZ INFORMACJI O USŁUGACH? SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI.

Porozumiewamy się swobodnie językiem polskim oraz angielskim. 

Godziny otwarcia biura 8:00 - 18:00. 

sprawdź dojazd
QR Code
Adres

Informacja o usługach

Informacje o usługach