Wzmożone kontrole podatkowe w 2017 roku

Czy tylko nieuczciwi płatnicy obawiają się kontroli podatkowej? Otóż nie, obecny system finansowy zawiera mnóstwo niejasnych zapisów. Dodatkowym problemem dla podatnika mogą być tzw. dochody nieujawnione, czyli np. napiwki.

Jak przygotować się do kontroli?

Należy być zawsze gotowym na przyjęcie kontroli – nie oznacza to, iż jako firma powinniśmy mieć wynajęty, stale przygotowany pokój na przyjęcie kontroli, ale powinniśmy prowadzić przejrzystą i stale aktualizowaną dokumentację, przechowywaną w miejscu wskazanym Urzędowi Skarbowemu. Przedstawienie wymaganych dokumentów w uporządkowany i formalnie zgodny sposób może znacznie skrócić czas trwania czynności sprawdzających oraz ułatwi pracę urzędnikowi – łatwiej będzie mu przystąpić do pracy oraz zgłosić podatnikowi ewentualne braki w dokumentacji. Sprawne przeprowadzenie kontroli leży w interesie obydwu stron.  

Posiadanie aktualnej wiedzy z zakresu rachunkowości i podatków, również jest kluczową umiejętnością w wypadku kontroli. Minimalizuje to ryzyko nieprawidłowości składanych deklaracji, usprawnia komunikację z organem kontrolnym (np. złożenie wyjaśnień dotyczących klasyfikacji dochodów, odliczeń, kalkulacji podatku itp.), oraz przyśpiesza wprowadzenie niezbędnych korekt. W zasadzie co roku publikowane są obszerne przewodniki po zmianach w przepisach, obejmujące nieraz kilkaset stron. Warto być zatem na bieżąco w kwestiach podatkowych.

Jednym z problemów z jakimi może spotkać się podatnik, są niskie kompetencje urzędników, dlatego warto znać swoje prawa i obowiązki oraz aktualne przepisy prawno-podatkowe. Wobec tego należy śledzić zmiany i aktualizować wiedzę w  tym zakresie lub przekazać obsługę i reprezentację firmypodczas kontroli skarbowych bądź czynności sprawdzających do kompetentnego biura rachunkowego.

Takie rozwiązanie jest korzystne nie tylko pod kątem odpowiedzialności podatnika – jak wiadomo, z doświadczenia wielu przedsiębiorców, takie kontrole bywają bardzo stresujące i nieprzyjemne. Wyprowadzenie ich na zewnątrz firmy, w której prowadzona jest działalność, pozwoli na przeprowadzenie kontroli w sposób nieingerujący w typowy porządek przedsiębiorstwa, zaoszczędzi stresu pracownikom oraz nie będzie widoczna dla klientów firmy.

Warto rozważyć skorzystanie z usług profesjonalnego biura rachunkowego, ponieważ w 2017 roku możemy spodziewać się kontynuacji wzmożonych kontroli – wynika to z działań mających na celu łatanie dziury budżetowej. Skarb Państwa według założenia, ma zostać zasilony kwotą 13 miliardów złotych, a kontrole podatkowe mają w znacznym stopniu przyczynić się do wpływu tej kwoty.

Obsługa czynności kontrolnych, przygotowanie deklaracji i doradztwo podatkowe są elementami oferty outsourcingu księgowości biura rachunkowego Mac Auditor – aby dowiedzieć się więcej zachęcamy do odwiedzenia zakładki Usługi księgowe oraz do rozmowy.

Kontakt

POTRZEBUJESZ INFORMACJI O USŁUGACH? SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI.

Porozumiewamy się swobodnie językiem polskim oraz angielskim. 

Godziny otwarcia biura 8:00 - 18:00. 

sprawdź dojazd
QR Code
Adres

Informacja o usługach

Informacje o usługach